Fotografija: Pixabay
Rodni jaz u plaćama u Europskoj uniji neće biti eliminiran do idućeg stoljeća ako se sadašnji ritam promjena nastavi, upozorila je Europska konfederacija sindikata (ETUC).
Podaci Eurostata pokazuju da se razlika u plaćama između muškaraca i žena u Europskoj uniji smanjila za jedan posto u proteklih osam godina, što znači da će žene morati pričekati još 84 godine, odnosno do 2104. godine, da bi zarađivale jednako kao i muškarci ako se sadašnji trendovi nastave, upozorio je ETUC.
Godine 2010. rodni jaz u plaćama u Europskoj uniji iznosio je 15,8 posto, a 2018. 14,8 posto.
Europska konfederacija sindikata upozorila je da će se, bez obvezujućih mjera za rodnu ravnopravnost kad je riječ o plaćama, rodni jaz nastaviti povećavati u devet država članica.
Tako bi u Njemačkoj i Češkoj žene jednake plaće mogle dobiti tek 2121. godine, dok se rodni jaz u plaćama u Francuskoj smanjuje tako sporo (0,1 posto od 2010). da će za ravnopravnost trebati preko tisuću godina, ističe ETUC.
U Njemačkoj je taj jaz 2018. godine iznosio 20,9 posto (prema 22,3 posto 2010.), a u Češkoj 20,1 posto (prema 21,6 posto 2010.).
Jaz u plaćama između žena i muškaraca u Francuskoj iznosio je 2018. godine 15,5 posto, a 2010. 15,6 posto.
U Hrvatskoj je 2018. godine rodni jaz u plaćama iznosio 10,5 posto, prema 5,7 posto u 2010. te i dalje raste, navodi ETUC.
Bez poduzimanja dodatnih mjera, razlike u plaći između muškaraca i žena bit će eliminirane ovog desetljeća u samo tri države , odnosno u Belgiji, Luksemburgu i Rumunjskoj, s time da će u slučaju Rumunjske plaće biti neprihvatljivo niske.
ETUC je stoga izrazio zabrinutost što je Europska komisija u takvoj situaciji odgodila objavu prijedloga direktive za eliminaciju nejednakosti u plaćama.
Prijedlog direktive o transparentnosti plaća trebao je biti objavljen 4. studenoga, na Dan jednakih plaća, no to je odgođeno za 15. prosinca.
Osim toga, sindikalisti upozoravaju da predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u svom govoru o stanju Unije nije spomenula obvezujuće mjere za transparentnost plaća iako je obećala da će ih iznijeti u prvih stotinu dana svog mandata.
ETUC je predsjednici Komisije poslao pismo tražeći objašnjenje za odgodu objave prijedloga direktive te jamstva da će ona biti donesena unatoč pritiscima da se ne djeluje po tom pitanju.
“Velika poduzeća vole se pretvarati da dobro napredujemo u smanjenju rodnog jaza u plaćama putem dobrovoljnih mjera. Ali žene u Europi čekat će još preko 100 godina na jednake plaće ako se promjene nastave odvijati sadašnjim tempom. Žene koje su radile na prvoj liniji tijekom krize covida-19 na sustavno podcijenjenim radnim mjestima u skrbi i na čišćenju trebaju pravdu kad je riječ o plaćama sada”, poručila je zamjenica glavnog tajnika ETUC-a Esther Lynch.