Fotografija: © Europska unija 2020
Dugo najavljivani i željno iščekivani Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), koji bi se trebao boriti protiv financijskog kriminala i štititi novac europskih poreznih obveznika, trebao je početi s radom u studenom ove godine, ali mu za to nedostaje i novca i osoblja.
Glavna europska javna tužiteljica Laura Codruţa Kövesi upozorila je u petak u razgovoru za novinsku agenciju afp u Luksemburgu da je velik broj radnih mjesta u tom uredu još uvijek nepopunjen.
Bivša čelnica rumunjske antikorupcijske agencije (DNA), koja je u Rumunjskoj istražila i procesuirala stotine političara i korumpiranih visokih dužnosnika, istaknula je da EPPO može početi s radom tek kad se imenuju svi delegirani državni odvjetnici i odvjetnice jer oni vode istrage na nacionalnoj razini. “Dok njih nema, ne možemo vodite istrage”, upozorila je Kövesi.
Osim toga, istaknula je i da u proračunu njezinog ureda samo za iduću godinu nedostaje 17 milijuna eura.
Kövesi bi o svemu tome danas trebala izvijestiti i ministre pravosuđa zemalja članica Europske unije.
Ured europskog javnog tužitelja bit će neovisno tijelo Unije zaduženo za istrage, kazneni progon i podizanje optužnica za kaznena djela kojima se narušavaju financijski interesi Unije, npr. prijevare, korupcija, prekogranične prijevare povezane s PDV-om u iznosu višem od 10 milijuna eura.
EPPO će u tom pogledu provoditi istrage i kazneni progon te vršiti funkcije tužitelja na nadležnim sudovima država članica.
U EPPO-u trenutačno sudjeluju 22 države članice: Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Rumunjska, Slovenija, Slovačka i Španjolska.
Svaka od zemalja sudionica ima po jednog tužitelja. Tužiteljica iz Hrvatske je Tamara Laptoš. Sjedište EPPO-a bit će u Luxembourgu.